ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

اگر به هر دلیلی یک یا چند تا از دندان‌های خود را از دست داده باشید، می‌دانید که جای خالی دندان چقدر می‌تواند زجرآور و ناراحت کننده باشد! جای خالی دندان‌های از دست رفته در وهله اول، زیبایی را از چهره و لبخند شما می‌گیرد. همچنین نبود دندان‌ها می‌تواند مشکلات مختلفی را به همراه داشته باشد. اکنون با وجود روش‌های مختلف پرکردن جای خالی دندان‌های از دست رفته، دیگر نیازی نیست این شرایط را تحمل کنید. شما می‌توانید با مراجعه به دندانپزشکی دکتر هومن پاک نیت با کاشت ایمپلنت، برای همیشه از شر جای خالی دندان‌های خود راحت شوید. در ادامه این مقاله درباره ایمپلنت دندان صحبت می‌کنیم  و به این سوال پاسخ می‌دهیم که ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

چرا پرکردن جای خالی دندان‌ها مهم است؟

دندان‌ها یکی از مهم‌ترین اعضای بدن هستند و نقش‌های مهمی را در بدن ما ایفا می‌کنند. در نتیجه نبود دندان هم مانند نبود هر عضو دیگری، می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

به طور قطع می‌توان گفت که مهم‌ترین دلیل پرکردن جای خالی دندان‌ها، نقش پررنگ آن‌ها در زیبایی چهره و لبخند است. نبود یک یا چند دندان، به خصوص دندان‌های جلویی، می‌تواند روی طرح لبخند شما تاثیر منفی بگذارد. همچنین وقتی یک یا چند دندان خود را از دست داده باشید و جای آن‌ها خالی باشد، هنگام صحبت کردن یا خندیدن احساس ناراحتی و معذبی خواهید داشت. بنابراین پرکردن جای خالی دندان‌ها برای مقابله با این مشکلات ضروری و الزامی است. علاوه بر این نبود یک یا چند دندان عوارض زیر را به همراه دارد:

 • پیرشدن چهره
 • جا به جایی و حرکت سایر دندان‌ها
 • افزایش ریسک عفونت و پوسیدگی دندان‌ها
 • افتادگی و کشیده‌شدن عضلات صورت
 • سردرد و گردن درد، به دلیل به هم خوردن توازن توزیع فشار فک در هنگام غذاخوردن
 • کاهش اعتماد به نفس
 • تحلیل استخوان فک

روش‌های مختلف پرکردن جای خالی دندان‌های از دست رفته کدام است؟

در سال‌های خیلی دور، اگر فردی یکی از دندان‌های خود را از دست می‌داد باید تا آخر عمر با جای خالی آن دندان سر می‌کرد. اما اکنون روش‌های متنوعی برای پرکردن جای خالی دندان‌ها وجود دارد:

دندان مصنوعی

بریج یا پل دندانی

کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان، نوعی پروتز دائمی است که به عنوان روش استاندارد پرکردن جای خالی دندان‌ها در سرتاسر جهان شناخته می‌شود. در روش پرکردن جای خالی دندان با ایمپلنت، دندانپزشک یک پیچ کوچک تیتانیومی را درون استخوان فک شما و در جای خالی دندان قرار می‌دهد. سپس مدتی به آن فرصت می‌دهند تا پیچ با استخوان فک به خوبی جوش بخورد و توانایی نگهداشتن سایر بخش‌های ایمپلنت را کسب کند.

تقریبا تمام ایمپلنت‌های موجود در بازار، از جنس تیتانیوم یا زیرکونیا ساخته می‌شوند. ویژگی اصلی این دو فلز، سازگاری بالای آن‌ها با بافت‌های بدن و جلوگیری از بروز آلرژی است. طبق آمارها، درصد موفقیت کاشت ایمپلنت دندان بالای ۹۸ درصد تخمین زده می‌شود. بنابراین اگر یکی یا چندتا از دندان‌هایتان را به هر دلیلی از دست داده‌اید و از جای خالی آن‌ها کلافه شده‌اید، همین الان نوبت مشاوره کاشت ایمپلنت دندان خود را در دندانپزشکی دکتر هومن پاک نیت رزرو کنید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

ایمپلنت دندان، پروتز دائمی است که درون استخوان فک قرار می‌گیرد. این پروتز به دلیل نصب درون استخوان فک، ساختاری بسیار شبیه به دندان طبیعی دارد و بیمار احساس راحتی بیشتری هنگام غذاخوردن، صحبت کردن و خندیدن خواهد داشت. ایمپلنت دندان سیستمی متشکیل از سه بخش اصلی است:

 1. تاج یا کرون، که قسمت رویی ایمپلنت است. این بخش یک کلاهک از جنس سرامیک یا پرسلن بوده و شبیه به دندان طبیعی است.
 2. بخش اباتمنت که بخش میانی بوده و قسمت تاج ایمپلنت را به بدنه اصلی آن متصل می‌کند.
 3. پیچ ایمپلنت یا فیکسچر، که از جنس تیتانیوم بوده و درون استخوان فک قرار داده می‌شود.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

کاشت ایمپلنت دندان در مراحل مختلفی انجام می‌شود. یکی از سوالات متداول بیماران هنگامی که برای کاشت ایمپلنت مراجعه می‌کنند، این است که کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟ در این مورد باید بدانید که مدت زمان هر مرحله متفاوت است:

مرحله اول: مشاوره و بررسی وضعیت دندان‌ها

اولین مرحله کاشت ایمپلنت دندان مشاوره با دندانپزشک است. در این مرحله دندانپزشک شرایط شما را بررسی می‌کند تا ببیند آیا کاندید کاشت ایمپلنت دندان هستید یا خیر؟ مشاوره قبل از کاشت ایمپلنت معمولا در یک جلسه انجام می‌شود، اما گاهی ممکن است به چند جلسه مختلف نیاز باشد.

مرحله دوم: کشیدن دندان و خارج کردن ریشه آن

اگر نیاز به کشیدن دندان باشد، در مرحله دوم دندانپزشک دندان مد نظر را می‌کشد و ریشه آن را از دهان خارج می‌کند. دندانپزشک تا قبل از کاشت ایمپلنت دندان به منظور جلوگیری از تحلیل لثه و استخوان فک از پروتزهای مصنوعی برای پرکردن جای خالی دندان‌های شما استفاده خواهد کرد.

مرحله سوم: کاشت ایمپلنت

در این مرحله، دندانپزشک یک سوراخ کوچک درون استخوان فک ایجاد کرده و پیچ ایمپلنت را درون آن نصب می‌کند. گاهی برای جوش خوردن پیچ ایمپلنت، ممکن است به پیوند استخوان نیاز داشته باشید.

مرحله چهارم: قالبگیری

برای ساخت روکش ایمپلنت، باید از دندان‌های شما یک قالب تهیه شود. قالب‌گیری ممکن است به روش دیجیتال یا با استفاده از خمیرهای مخصوص انجام شود.

مرحله پنجم: نصب روکش

پس از ساخت قالب و روکش دندان در لابراتوار، روکش روی پایه اصلی ایمپلنت نصب می‌شود. ابتدا اباتمنت به پیچ ایمپلنت متصل شده و سپس روکش روی آن سوار می‌شود.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

هر مرحله از کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

در جدول زیر می‌توانید ببینید که هر مرحله از کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

مرحلهجلسات مورد نیازمدت زمان انجام
تزریق بی‌حسی و تاثیر آن——-۵ تا ۱۵ دقیقه
جایگذاری هر فیکسچر در استخوان فکیک جلسه۱۵ تا ۲۰ دقیقه
چکاپ ایمپلنت و کشیدن بخیه‌هایک جلسهحدودا ۱۰ دقیقه
جوش خوردن فیکسچر به استخوان فک——۳ تا ۶ ماه
نصب هیلینگ ایمپلنتیک جلسه۱ تا ۳ هفته
نصب اباتمنتیک جلسه۳۰ تا ۶۰ دقیقه
قالبگیری از دندانیک جلسه۶۰ دقیقه
نصب روکش موقتیک جلسه۲۰ تا ۳۰ دقیقه
نصب روکش اصلی و دائمییک جلسه۳۰ تا ۶۰ دقیقه

در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت که از مرحله مشاوره تا نصب آخرین بخش ایمپلنت دندان، ۴ تا ۸ ماه طول خواهد کشید.

زمان جراحی کاشت ایمپلنت چقدر است؟

در مورد اینکه جراحی کاشت ایمپلنت چقدر طول می‌کشد، باید بگوییم که جراحی کاشت ایمپلنت دندان یک جراحی فوق‌ العاده حساس و زمان‌بر است. جراحی کاشت ایمپلنت معمولا در یک جلسه انجام شده و بسته به موضع دندان و سخت یا آسان بودن دسترسی به آن، ۳۰ تا ۱۲۰ دقیقه طول خواهد کشید. اگر دندان در بخش‌های  انتهایی دهان باشد، جراحی ایمپلنت آن بیشتر طول خواهد کشید.

ایمپلنت دندان چقدر دوام دارد؟

اگر چه که پروسه درمان و پرکردن جای خالی دندان با کاشت ایمپلنت، یک پروسه طولانی است و به صبر زیادی نیاز دارد، اما بعد از گذشت این مدت جای خالی دندان‌تان به بهترین و طبیعی‌ترین شکل ممکن پر خواهد شد. ایمپلنت دندان، دوام بسیار بالایی دارد و نیازی به ترمیم یا تعویض نخواهد داشت. ماندگاری ایمپلنت دندان از ۲۵ سال به بالا است.

درد بعد از کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

کاشت ایمپلنت دندان، یک روش تهاجمی است که در آن لثه و استخوان فک شما دستکاری می‌شوند. به همین دلیل احساس درد، تورم، خونریزی و … بعد از درمان طبیعی است. به طور کلی در یک هفته بعد از کاشت ایمپلنت دندان، احساس درد شدید و تورم کاملا طبیعی بوده و مشکلی ندارد. اما گاهی در برخی افراد حتی درد ممکن است تا دو هفته و بیشتر ادامه پیدا کند. در این صورت باید حتما با دندانپزشک خود صحبت کنید، زیرا طولانی شدن درد بعد از کاشت ایمپلنت می‌تواند علامت بروز عفونت باشد.

گاهی برخی افراد ۳ ماه بعد از کاشت ایمپلنت دندان، احساس درد را تجربه می‌کنند. این درد می‌تواند به دلایل زیر باشد:

عفونت

ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی

خون‌رسانی ضعیف بدن

آسیب دیدن بافت یا عصب دندان

مصرف برخی داروها

رد ایمپلنت توسط بدن

بروز واکنش آلرژیک

در صورت وجود هر کدام از این موارد، باید فورا دندانپزشک خود را در جریان بگذارید.

بهبودی بعد از کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

به طور کلی در اکثر مراجعان بعد از گذشت دو هفته تمامی عوارض کاشت ایمپلنت دندان بهبود می‌یابند:

عارضهزمان بهبودی
درد۱ تا ۲ ساعت
خونریزی۲ تا ۳ ساعت
ریکاوری کامل بعد از جراحی۲۰ الی ۲۴ ساعت
حساسیت لثه۲ تا ۳ هفته
بهبودی کامل استخوان فک و لثه۴ تا ۱۲ ماه

برای کاشت ایمپلنت دندان چند جلسه دندانپزشکی لازم است؟

کاشت ایمپلنت دندان یکی از درمان‌های طولانی و زمان‌بر دندانپزشکی محسوب می‌شود. ایمپلنت دندان به دو روش یک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای انجام می‌شود.

در ایمپلنت یک مرحله‌ای، دندانپزشک پس از کشیدن دندان، بلافاصله پیچ ایمپلنت را درون استخوان فک نصب می‌کند. اما در روش ایمپلنت دو مرحله‌ای، کشیدن دندان در یک جلسه و کاشت ایمپلنت دندان در جلسه بعدی انجام می‌شود.

صرف نظر از این مورد، نصب هر بخش ایمپلنت در یک جلسه مجزا صورت می‌گیرد. به این ترتیب برای کاشت ایمپلنت دندان حداقل ۳ تا ۴ جلسه دندانپزشکی لازم است.

مزایای کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

از مهم‌ترین مزایای کاشت ایمپلنت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش اعتماد به نفس
 • زیباترشدن لبخند و اصلاح طرح لبخند
 • جلوگیری از جا به جایی دندان‌ها
 • جلوگیری از فرسایش سایر دندان‌ها
 • جلوگیری از تحلیل استخوان فک
 • پیشگیری از تحلیل لثه
 • راحتی در غذاخوردن
 • عدم ایجاد تغییر در نحوه تکلم و ادای کلمات
 • جلوگیری از افتادگی صورت و پیرشدن چهره
مراقبت از ایمپلنت دندان

مراقبت از ایمپلنت دندان

برای اینکه مدت بیشتری بدون مشکل بتوانید از ایمپلنت دندان‌هایتان استفاده کنید، رعایت نکات زیر الزامی است:

 • در انتخاب دندانپزشک خود دقت کنید
 • حداقل روزی دو بار مسواک بزنید
 • از مسواک و خمیردندان مناسب استفاده کنید
 • به طور مرتب برای بررسی وضعیت سلامت دندان‌ها و ایمپلنت دندان خود به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید
 • حتما از نخ دندان استفاده کنید
 • عادت‌های اشتباه گذشته را کنار بگذارید، ته مداد را با دندان‌هایتان نجوید، درب قوطی و بطری را با دندان باز نکنید و برای شکستن گردو از دندان‌هایتان استفاده نکنید

هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟

هزینه کاشت ایمپلنت دندان با توجه به شرایط فرد سنجیده می‌شود. ممکن است شما به درمان‌های جانبی نیاز داشته باشید اما دیگری به این درمان‌ها نیاز نداشته باشد، به این ترتیب هزینه ایمپلنت دندان برای شما بیشتر خواهد بود.

به طور کلی هزینه ایمپلنت دندان با درنظرگرفتن موارد زیر تعیین می‌شود:

 • تعداد جلسات درمانی
 • نیاز یا عدم نیاز به درمان‌های جانبی پوسیدگی و عفونت دندان و لثه
 • جنس، نوع و برند اباتمنت، ایمپلنت و روکش دندان
 • روش کاشت ایمپلنت دندان، دو مرحله‌ ای یا تک مرحله‌ای بودن آن
 • استفاده یا عدم استفاده از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های جدید
 • تعداد دفعات مراجعه به دندانپزشکی
 • تعداد دندان‌هایی که نیاز به ایمپلنت دارند
 • هزینه آزمایش و عکسبرداری
 • تخصص و مهارت دندانپزشک
 • هزینه داروها و مراقبت‌های بعد از کاشت ایمپلنت

کاشت ایمپلنت دندان در دندانپزشکی دکتر هومن پاک نیت

در این مقاله به یکی از پرتکرارترین سوالات مراجعان درباره ایمپلنت دندان پاسخ دادیم. اینکه ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد، ممکن است با توجه به شرایط هر فرد متفاوت باشد. با این حال شما می‌توانید با یک جلسه مشاوره کاشت ایمپلنت دندان در دندانپزشکی دکتر هومن پاک نیت، پاسخ سوال خود را پیدا کنید. دکتر هومن پاک‌نیت با بیش از ۱۶ سال سابقه درخشان در زمینه دندانپزشکی پیشرفته، می‌توانند پاسخگویی تمام سوالات و نگرانی‌های شما درباره ایمپلنت دندان باشند. در دندانپزشکی دکتر هومن پاک نیت می‌توانید از خدمات طراحی لبخند، دندانپزشکی دیجیتال و ایمپلنت دندان با بهترین کیفیت ممکن بهره‌مند شوید.

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

با ما همراه باشید

محبوب ‌ترین‌ها

دریافت آخرین خبرها
درخبرنامه هفتگی ما عضو شوید

ایمیل‌ها صرفا در خصوص آخرین اخبار، محصولات و خدمات ارسال می‌شود.

دسته بندی مطالب

فهرست مطالب
مطالب مرتبط
تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی چیست؟ بررسی ۱۳ تفاوت اصلی و مزایا و معایب

تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی چیست؟ بررسی ۱۳ تفاوت اصلی و مزایا و معایب

بی‌دندانی یکی از بدترین مشکلات مربوط به حوزه دندان و دهان است. افراد به دلایل مختلفی مثل تصادف یا پوسیدگی ممکن است یکی یا چند تا از دندان‌هایشان را از دست بدهند. جای خالی دندان از دست رفته باید در اسرع وقت پر شود، در غیر این صورت باعث مشکلاتی

لمینت دندان چقدر هزینه دارد؟ قیمت لمینت دندان در سال ۱۴۰۳

لمینت دندان چقدر هزینه دارد؟ این سوال معمولا اولین سوالی است که مراجعان مطب دندانپزشکی دکتر هومن پاک نیت از دکتر می‌پرسند. لمینت دندان بهترین روش برای داشتن لبخندی زیبا و دندان‌های درخشان است و در مقایسه با روش‌های دیگر چون کامپوزیت دندان هزینه بیشتری دارد. در این مقاله قرار

ارتودنسی نامرئی چیست؟ هر آنچه که درباره این روش ارتودنسی باید بدانید

ارتودنسی نامرئی چیست؟ هر آنچه که درباره این روش ارتودنسی باید بدانید!

یکی از روش‌های محبوب ارتودنسی دندان روش ارتودنسی شفاف یا نامرئی است. در این روش مشکل نامرتبی دندان‌ها بدون نیاز به هیچ گونه براکت و سیم‌کشی برطرف می‌شود. یکی از دغدغه‌های افراد متقاضی درمان ارتودنسی، نمایان بودن سیم‌ها روی دندان‌هایشان است. براکت‌های فلزی علاوه بر ظاهر زشتی که دارند در

بهترین مارک دندان مصنوعی کدام است؟ معرفی بهترین برندهای دندان مصنوعی

بهترین مارک دندان مصنوعی کدام است؟ معرفی بهترین برندهای دندان مصنوعی

حتی اگر همیشه مراقب دندان‌های مصنوعی خود باشید و تمام توصیه‌های دندانپزشکتان را رعایت کنید، اگر آن‌ها از برند خوبی نباشند دوام زیادی نخواهند داشت. مارک دندان مصنوعی اهمیت زیادی دارد و هنگام درمان باید به این نکته توجه زیادی داشته باشید. در ادامه این مقاله از مجله دندانپزشکی دکتر