فرق ایمپلنت و لمینت چیست؟

فرق ایمپلنت و لمینت چیست؟

ایمپلنت و لمینت دندان دوتا از پرتقاضاترین روش‌های درمانی و زیبایی در دندانپزشکی هستند. ایمپلنت دندان روشی دائمی برای پرکردن جای خالی دندان‌های از دست رفته و لمینت روشی زیبایی برای داشتن دندان‌هایی بدون نقص است. در ادامه این مقاله می‌خواهیم در مورد فرق ایمپلنت و لمینت توضیح دهیم، پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مقاله را از دست ندهید!

لمینت دندان چیست

لمینت دندان چیست و چه کاربردهایی دارد؟

همان طور که در مقالات قبلی توضیح دادیم، لمینت دندان روشی زیبایی در دندانپزشکی است که در آن، یک روکش از جنس سرامیک پرسلن روی دندان قرار می‌گیرد. این روکش می‌تواند تمام عیوب و نواقص ظاهری دندان‌ها را از بین ببرد و زیبایی آن‌ها را بازآفریند. لمینت یک روش درمانی نیست و تنها با هدف زیباترکردن دندان‌ها انجام می‌شود. از کاربردهای لمینت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برطرف کردن لکه‌های قدیمی و شدید دندانی
 • از بین بردن فاصله بین دندان‌ها
 • ترمیم شکستگی، ترک خوردگی و لب‌پرشدگی دندان‌ها
 • بهبود و ترمیم اندازه دندان‌ها
 • ترازکردن دندان‌ها
 • درمان نامرتبی جزئی دندان‌ها
 • سفید و درخشان‌کردن دندان‌ها
 • اصلاح دندان خرگوشی

مزایای لمینت دندان چیست؟

از مزایای لمینت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت مقرون به صرفه
 • کاربردی و راحت
 • مقاوم در برابر لک شدگی
 • بدون درد و خونریزی
 • قابل ترمیم و تعویض
 • غیرقابل بازگشت
 • استحکام بالا
 • درمان سریع

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لمینت دندان، توصیه می‌کنیم مقالات قبلی ما را مطالعه کنید.

ایمپلنت دندان چیست

ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ایمپلنت یا همان پروتز دندان، روشی دائمی است که با آن می‌توان جای خالی دندان‌های از دست رفته را برای همیشه پر کرد. با ایمپلنت دندان دیگر نیازی نیست به خاطر فقدان یک دندان عذاب بکشید. اگر یکی یا چندتا از دندان‌هایتان را به هر دلیلی از دست داده‌اید، می‌توانید با استفاده از روش کاشت ایمپلنت دندان خود را برای همیشه از شر جای خالی این دندان‌ها راحت کنید.

در حال حاضر بهترین روش کاشت ایمپلنت دندان، ایمپلنت دندان به روش دیجیتال است که در مطب دندانپزشکی دکتر پاک نیت هم ارائه می‌شود. ایمپلنت دندان کاربردهایی زیر را دارد:

 • بهبود فرم صورت
 • کاربرد به عنوان پایه برای نصب یک دست پروتز کامل فک بالا و پایین
 • زیباترشدن لبخند
 • جلوگیری از تحلیل استخوان
 • جلوگیری از افتادگی صورت
 • پرکردن جای خالی دندان‌ها بدون آسیب به دندان‌های کناری
 • بهبود نحوه تکلم و غذاخوردن

در مقالات قبلی سایت دکتر پاک نیت، می‌توانید اطلاعات کامل‌تری راجع به روش‌های مختلف کاشت ایمپلنت دندان و مزایای هر کدام کسب کنید. توصیه می‌کنیم حتما مقالات قبلی را مطالعه کنید.

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان مزایای زیادی دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

 • عدم تغییر در نحوه گفتار
 • غذاخوردن بدون استرس
 • خندیدن و صحبت کردن بدون نگرانی از جای خالی دندان‌
 • افزایش اعتماد به نفس
 • دوام بالا
 • استحکام و مقاومت بالا
 • درصد بالای موفقیت درمان
 • راحتی زیاد
 • ریسک پوسیدگی و آلرژی بسیار پایین
 • جلوگیری از تحلیل لثه
 • کاملا شبیه به دندان‌های طبیعی
فرق ایمپلنت و لمینت در چیست؟

فرق ایمپلنت و لمینت در چیست؟

ایمپلنت یک روش درمانی-زیبایی است، در حالی که لمینت دندان بیشتر با هدف زیبایی انجام می‌شود. این دو روش‌ تفاوت‌هایی اساسی با هم دارند که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد:

تفاوت ایمپلنت و لمینت از نظر روش درمان

ایمپلنت دندان روشی جراحی است که در آن لثه برای کاشت ایمپلنت سوراخ می‌شود. این در حالی است که لمینت دندان روشی کاملا غیر جراحی بدون هر گونه درد و خونریزی است. ایمپلنت دندان بین ۴ تا ۸ ماه طول می‌کشد، اما لمینت دندان نهایتا در ۳ هفته کامل می‌شود.

تفاوت در کاربردها

ایمپلنت دندان می‌تواند جای خالی یک یا چند دندان از دست رفته را برای همیشه پر کند. این در صورتی است که لمینت دندان، یک روکش سرامیکی است که روی دندان‌های طبیعی فرد قرار می‌گیرد. ایمپلنت دندان می‌تواند فرم صورت را بهبود بخشیده و از تحلیل استخوان فک جلوگیری کند، اما لمینت دندان این طور نیست.

تفاوت بین مراحل اجرای لمینت و ایمپلنت

نحوه اجرای لمینت و ایمپلنت دندان کاملا متفاوت از هم است و این دو هیچ شباهتی به هم ندارد. در ایمپلنت دندان، دندانپزشک پس از معاینه و بررسی اولیه، ابتدا ریشه دندان قبلی یا دندان پوسیده فعلی را خارج می‌کند. سپس پایه ایمپلنت درون استخوان فک گذاشته می‌شود و بعد از گذشت چند هفته و جوش خوردن آن‌ها به هم، اباتمنت و روکش ایمپلنت هم نصب می‌شوند.

اما برای لمینت دندان، بعد از معاینه و بررسی اولیه دندانپزشک مینای دندان را کمی تراش داده و بعد از ان‌ها قالب تهیه می‌کند. قالب برای ساخت روکش لمینتی به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می‌شود. بعد از اماده‌شدن روکش‌ها، دندانپزشک آن‌ها را روی دندان نصب می‌کند.

تفاوت لمینت و ایمپلنت از نظر ماندگاری و دوام

لمینت یک درمان موقتی برای داشتن دندان‌ها و لبخندی زیبا است، اما ایمپلنت دندان یک روش دائمی برای پرکردن جای خالی دندان‌های از دست رفته است. ایمپلنت دندان در استخوان فک پیچ می‌شود و طول عمر آن بالای ۲۵ سال تخمین زده می‌شود. این در حالی است که لمینت دندان به طور میانگین بالای ۱۵ سال دوام خواهد داشت.

تفاوت ایمپلنت و لمینت از نظر هزینه درمان

تفاوت هزینه درمان دیگر فرق ایمپلنت و لمینت است. ایمپلنت و لمینت دندان روش‌های گران و پرهزینه در دندانپزشکی محسوب می‌شوند، اما هزینه ایمپلنت دندان بسیار بالاتر از لمینت است. همچنین ایمپلنت دندان به دلیل اینکه با هدف درمانی انجام می‌شود، تحت پوشش خدمات بیمه قرار می‌گیرد اما لمینت دندان این گونه نیست.

تفاوت از نظر مواد تشکیل دهنده

مواد تشکیل دهنده دیگر تفاوت بین ایمپلنت و لمینت دندان است. ایمپلنت معمولا از جنس تیتانیوم، زیرکونیوم یا ترکیبی از این دو است. این در حالی است که لمینت یک روکش سرامیکی است که روی دندان قرار می‌گیرد و استحکام پایینی دارد.

امکان پوسیدگی

ایمپلنت دندانی ساختاری کاملا متفاوت با دندان‌های طبیعی دارد و به همین دلیل در برابر پوسیدگی مقاوم است. البته این به معنای عدم نیاز به مراقبت و رعایت نکات بهداشتی بعد از نصب ایمپلنت نیست. ایمپلنت‌ها هم می‌توانند جرم، پلاک و باکتری‌ها را به خود جذب کنند. برای حفظ سلامت لثه لازم است ایمپلنت دندان‌هایتان را به دقت و بیش از پیش تمیز کنید.

پرسلن و روکش لمینتی هم در برابر پوسیدگی مقاوم است، اما دندان زیر روکش لمینتی هیچ مقاومتی در برابر پوسیدگی ندارد. همچنین اگر اندازه روکش مناسب نباشد، مواد غذایی و باکتری‌ها در فاصله بین روکش و دندان قرار گرفته و باعث ایجاد پوسیدگی می‌شوند. ریسک بروز پوسیدگی دندان در لمینت، بیشتر از ایمپلنت است.

ایمپلنت یا لمینت؟

ایمپلنت یا لمینت؟ کدام روش برای من بهتر است؟

حال که با فرق ایمپلنت و لمینت آشنا شدیم، برای اینکه بدانید کدام روش برای درمان مشکل دندان‌هایتان بهتر است، باید حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید. ایمپلنت و لمینت هر کدام با هدف خاصی انجام می‌شوند و ویژگی‌های خاص خود را دارند. برای مشاوره انجام لمینت و ایمپلنت دندان می‌توانید از مطب دندانپزشکی دکتر هومن پاک نیت نوبت مشاوره بگیرید. در جدول زیر می‌توانید برخی از کاربردها و ویژگی‌های لمینت و ایمپلنت دندان را با هم مقایسه کنید:

ویژگیلمینت دندانایمپلنت دندان
درد و خونریزیندارددارد
نیاز به بی حسیندارددارد
نیاز به جراحیندارددارد
نیاز به عکس رادیولوژیدارددارد
نیاز به تراشیدن دندانداردندارد
دوام۱۵ تا ۲۰ سالبالای ۲۵ سال
نیاز به ترمیم و تعویضداردندارد
تعداد جلسات دندانپزشکی۳ تا ۴ جلسهبالای ۵ جلسه
نیاز به چکاپدارددارد
قابلیت استفاده از خدمات بیمه تکمیلیندارددارد
پروسه درمان۳ هفته و بیشتر۴ تا ۸ ماه
محدودیت سنیبالای ۱۸ سال توصیه می‌شودبالای ۱۸ سال توصیه می‌شود
قابلیت استفاده برای دندان‌های خلفیندارددارد
امکان انتخاب رنگداردندارد
مواد تشکیل دهندهسرامیک پرسلنتیتانیوم و زیرکونیوم
امکان بروز حساسیتمتوسط رو به بالابسیار پایین، کمتر از ۱ درصد
نیاز به تراش دندانداردندارد

اصلاح لبخند با ایمپلنت بهتر است یا لمینت؟

لمینت و ایمپلنت هر دو برای اصلاح طرح لبخند کاربرد دارند. برای اینکه بدانید کدام روش برای اصلاح طرح لبخند شما بهتر است، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی با مطب دندانپزشکی دکتر هومن پاک نیت تماس بگیرید.

به طور دقیق نمی‌توان مشخیص کرد که بین ایمپلنت و لمینت، کدام برای اصلاح طرح لبخند بهتر است زیرا هر روش ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد. برای انتخاب روش اصلاح طرح لبخند، دندانپزشک وضعیت سلامت شما را ارزیابی کرده و بعد با توجه به مشکلی که دارید، بهترین روش را به شما پیشنهاد می‌کند.

بیشتر بخوانیم: فرق ایمپلنت با کامپوزیت چیست؟

اصلاح لبخند با ایمپلنت بهتر است یا لمینت؟

سخن پایانی

در این مقاله از مجله دندانپزشکی دکتر هومن پاک نیت، به سوالات پرتکرار شما عزیزان در مورد فرق ایمپلنت و لمینت دندان پاسخ دادیم. ایمپلنت و لمینت هر دو روش‌هایی ایمن و کاربردی برای داشتن لبخندی زیبا هستند. شما می‌توانید بسته به نیاز دندان‌هایتان هر کدام از این روش‌ها را در مطب دندانپزشکی دکتر هومن پاک نیت انجام دهید. اگر سوالی دارید، در قسمت نظرات از ما بپرسید.

سوالات متداول

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان روشی زیبایی است که در آن عیوب ظاهری دندان‌ها با نصب یک لایه سرامیکی پوشانده می‌شوند.

لمینت دندان چقدر طول می‌کشد؟

لمینت دندان بین ۳ الی ۴ هفته به طول می‌انجامد.

ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان نصب ایمپلنت دندان بین ۴ الی ۸ ماه متفاوت است. این زمان به شرایط فرد و روش کاشت ایمپلنت بستگی دارد.

آیا ایمپلنت و لمینت دندان در هر سنی امکان‌پذیر است؟

خیر، دندانپزشکان توصیه می‌کنند لمینت و ایمپلنت دندان بعد از سن بلوغ و بعد از ۱۸ سالگی انجام شوند.

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

با ما همراه باشید

محبوب ‌ترین‌ها

دریافت آخرین خبرها
درخبرنامه هفتگی ما عضو شوید

ایمیل‌ها صرفا در خصوص آخرین اخبار، محصولات و خدمات ارسال می‌شود.

دسته بندی مطالب

فهرست مطالب
مطالب مرتبط
تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی چیست؟ بررسی ۱۳ تفاوت اصلی و مزایا و معایب

تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی چیست؟ بررسی ۱۳ تفاوت اصلی و مزایا و معایب

بی‌دندانی یکی از بدترین مشکلات مربوط به حوزه دندان و دهان است. افراد به دلایل مختلفی مثل تصادف یا پوسیدگی ممکن است یکی یا چند تا از دندان‌هایشان را از دست بدهند. جای خالی دندان از دست رفته باید در اسرع وقت پر شود، در غیر این صورت باعث مشکلاتی

لمینت دندان چقدر هزینه دارد؟ قیمت لمینت دندان در سال ۱۴۰۳

لمینت دندان چقدر هزینه دارد؟ این سوال معمولا اولین سوالی است که مراجعان مطب دندانپزشکی دکتر هومن پاک نیت از دکتر می‌پرسند. لمینت دندان بهترین روش برای داشتن لبخندی زیبا و دندان‌های درخشان است و در مقایسه با روش‌های دیگر چون کامپوزیت دندان هزینه بیشتری دارد. در این مقاله قرار

ارتودنسی نامرئی چیست؟ هر آنچه که درباره این روش ارتودنسی باید بدانید

ارتودنسی نامرئی چیست؟ هر آنچه که درباره این روش ارتودنسی باید بدانید!

یکی از روش‌های محبوب ارتودنسی دندان روش ارتودنسی شفاف یا نامرئی است. در این روش مشکل نامرتبی دندان‌ها بدون نیاز به هیچ گونه براکت و سیم‌کشی برطرف می‌شود. یکی از دغدغه‌های افراد متقاضی درمان ارتودنسی، نمایان بودن سیم‌ها روی دندان‌هایشان است. براکت‌های فلزی علاوه بر ظاهر زشتی که دارند در

بهترین مارک دندان مصنوعی کدام است؟ معرفی بهترین برندهای دندان مصنوعی

بهترین مارک دندان مصنوعی کدام است؟ معرفی بهترین برندهای دندان مصنوعی

حتی اگر همیشه مراقب دندان‌های مصنوعی خود باشید و تمام توصیه‌های دندانپزشکتان را رعایت کنید، اگر آن‌ها از برند خوبی نباشند دوام زیادی نخواهند داشت. مارک دندان مصنوعی اهمیت زیادی دارد و هنگام درمان باید به این نکته توجه زیادی داشته باشید. در ادامه این مقاله از مجله دندانپزشکی دکتر